Capital District Kiwanis History

Clubs, Old-Divisions-New, Regions, LINKS, Leadership, People

Governors
1919 to present

Year Name Home Club Year Name Home Club
1919 Alfred G. Goodrich
1920 Alfred G. Goodrich
1921 J. D. Hank, Jr
Baltimore
Baltimore
Richmond
1969 Dr. Morton O. Alper
1969-70 Frank G. Louthan Jr
1970-71 William S. Foster, Jr
Georgetown
Richmond
Seaford
1922 John J. Boobar (resign)
then Julian Y . Williams
1923 Edwin W. Lintner
Washington
Alexandria
Wilmington
1971-72 Dr. George W. Bogikes
1972-73 Scott R. Brewer
1973-74 Emery E. Smola
Alexandria
Bethesda
Warwick
1924 Claude H. Woodward
1925 J. Randall Caton
1926 Merle E. Towner
Washington
Alexandria
Baltimore
1974-75 Leo C. Eckert
1975-76 Leroy Shulman
1976-77 Emil Rasa
Severna Park
Norfolk
Wheaton
1927 Russell S. Perkinson
1928 Robert W. Kime
1929 Harry G. Kimball
Petersburg
Salem
Washington
1977-78 R. Tyler Bland, Jr.
1978-79 Lindley H. DeGarmo
1979-80 Malcolm H. Livick
West Point
Reisterstown
Verona
1930 Jesse H. Binford
1931 F. Berry Plummer
1932 Henry A. Converse
Richmond
Hagerstown
Harrisonburg
1980-81 Byron L. Stephens
1981-82 A. James Kauffman
1982-83 Paul F. Beatley
Ellicott City
Chesterfield
Capitol Hill
1933 Edwin F. Hill
1934 E. I. Carruthers
1935 C. Walter Cole
Washington
Charlottesville
Towson
1983-84 Howard D. Brown, Sr
1984-85 Charles E. Harward Jr
1985-86 Dr. Joseph C. Hillier
Petersburg
Loch Raven
Chester
1936 Lonsdale S. Roper
1937 George G. Peery
1938 Irving Diener
Portsmouth
Salem
Alexandria
1986-87 Richard G. Feeser
1987-88 Frederick A. Terrell, Jr
1988-89 Preston A. Davis
Taneytown
Lynchburg
Capitol Hill
1939 Miles F. Riefsnyder
1940 David Nelson Sutton
1941 Dr. Harry B. King
Westminster
West Point
Dover
1989-90 Kavanaugh Y. Thrift
1990-91 Dana G. Cable
1991-92 Stuart Mendelsohn
Norfolk
Frederick
Fair Oaks
1942 Dr. Waitman F. Zinn
1943 W. Carey Wheatley
1944 W. Melvin Brown
Baltimore
Lynchburg
Richmond
1992-93 Frederick L. Minder
1993-94 Douglas D. Jinks
1994-95 David A. Espie Jr
Timonium-Cockeysville
Tuckahoe
Crofton
1945 Martin T. Wiegand
1946 Claude B. Hellman
1947 M. Channing Wagner
Washington
Baltimore
Wilmington
1995-96 Floyd E. Whitaker
1996-97 Douglas S. Pugh
1997-98 Charles P. Adams
Williamsburg
Suburban Hagerstown
Chesterfield
1948 W. Albie Barksdale
1949 Michael Paul Smith
1950 D. Hurd Goode
Charlottesville
Reisterstown
Martinsville
1998-99 Robert L. Powers
1999-00 Angus S. Lamond Jr
2000-01 John G. Tyner, II
Great Bridge
Alexandria
Rockville
1951 Arkley L. Fleming
1952 J. Sinclair Selden Jr
1953 Herbert F. Weldin
Salisbury
Hampton
Wilmington
2001-02 Jeome E. Peuler, Jr
2002-03 Daniel C. Warren resign
John G. Tyner, II finish term
Waldorf
Grafton
Rockville
1954 Wilton H. Wallace
1955 Everett L. Butler
1956 J. Frank Herbert
Bethesda
Old Dominion
Halethorpe
2003-04 Linwood N. Watson
2004-05 Warren Kane
2005-06 Yvonne S. Holley
Shepherd Park
Arlington
Bayside
1957 Briscoe Carlan
1958 Dr. Peter N. Lombard
1959 Lewis Jones
Graham
Silver Spring
Wythe County
2006-07 Robert Cressy
2007-08 Arthur Riley
2008-09 Thomas Ganse

Bethesda
Westminster
St Marys Co

1960 Walter M. Daniels
1961 W. Paul Lord
1962 Dr. William M. Eagles
Hagerstown
Greenwood
Chesterfield
2009-2010 Donald Dudey
2010-2011 Thomas Varner
2011-2012 Jeffrey Wolff

Reisterstown
Ashland
Tysons Corner/McLean

1963 Chester A. Troy, Sr.
1964 Clifton E. Thurston, Jr.
1965 John R. Rogers, Jr.
Towson
Norfolk
Milford
2012-2013 Carolyn Richar
2013-2014 P. Scott Zimmerman
2014-2015 R. Brian Bell
Fairfax
Williamsburg
Woodbridge
1966 Everett A. Demarest
1967 Frank T. von Rinteln
1968 James S. Jones
Arlington
Baltimore
Suffolk
2015-2016 David Heppner
2016-2017
2017-2018

Lynchburg