Captial District Kiwanis History

Clubs, old-DIVISIONS-New, Regions, Links, Leadership, People

DIVISION 4 District Officers
Organized 1923

Governors District Secretary-Treasurer

1927 Russell S. Perkinson Petersburg
1930 Jesse H. Binford Richmond
1936 Lonsdale S. Roper Portsmouth
1940 David Nelson Sutton West Point
1944 W. Melvin Brown Richmond
1962 Dr William M. Eagles Chesterfield
1977 - 1978 R. Tyler Bland Jr West Point
1981 - 1982
A. James Kauffman Chesterfield
1985 - 1986
Joseph C. Hillier Chester
1993 - 1994 Douglas D. Jinks Tuckahoe
2010-11 Thomas Varner Ashland

1923 - 1931 Robert E. Turner (died 10/31) replaced by John S. Aspinwall Norfolk

2011 - present Thomas Varner Ashland

Board Trustees District Chairs
2005-08 Thomas Varner Ashland

2001-08 Laws & Regulations Thomas Varner Ashland
2008-09 Education & Training Thomas Varner Ashland
2011-12 Achievement Thomas Varner Ashland

Kiwanis International Trustee Kiwanis International President
  19 R. Tyler Bland Jr West Point

Lt. Governors

1923 Allan D. Jones Newport News
1924 Joseph M. Fentress Norfolk
1925 Thomas B. Howell Richmond
1926 Frank D. Laurennce Portsmouth
1927 Melville T. Blassingham Norfolk
1928 Thomas Newman Newport News
1929 H. Laurie Smith Ashland
1930 David N. Sutton West Point
1931 George T. Elliott Hampton
1932 D. S. Frazier Richmond
1933 Dr Lonsdale J. Roper Portsmouth
1934 R. Watson Copeland Hopewell
1935 Herbert G. Smith Newport News
1936 J. Walton Hall Ashland
1937 Floyd W. Moore Hampton
1938 John H. Frischkorn Jr Richmond
1939 George E. Parker Portsmouth
1940 Ward W. Anderson Newport News
1941 W. Melvlle Brown Richmond
1942 Henning A. Rountree Hampton
1943 James W. Smith Ashland
1944 Ernest P. Mangum Norfolk
1945 Dr Frank R. Talley Petersburg
1946 T. B. Coker Portsmouth
1947 Walter J. Wilins Norfolk
1948 J. Frank Louthnan Richmond
1949 W. Sherwood Hornsby Hampton
1950 J. Sinclasir Selden Jr Hampton
1951 W. A. Wightman Petersburg
1952 James E. Small Richmond
1953 J. Webb Midyette Ashland
1954 J. Kenneth Daughterty Chesterfield
1955 Lewis L. Johnson Petersburg
1956 Homer A. Humphreys West Point
1957 Henry T. Huband Richmond
1958 Dr William M. Eagles Chesterfield
1959 Charlei S. Hooper Jr Crewe
1960 Elliott G. Shaw Glen Allen
1961 Reuben Viener Richmond
1962 Dr William H. Alexander Hopewell
1963 Howard L. Meredith Petersburg
1964 Richard S. Gillis Jr Ashland
1965 Ernest L. Copple Chesterfield
1966 Frank G. Louthan Jr Richmond
1967 Malcolm M. Christian West Richmond
1968 Macon F. Fears Victoria-Kenbridge
1969 W. Wallace Tennent Jr North Richmond

1969 - 1970 James W. Midette Jr Ashland
1970 - 1971 R. Tyler Bland Jr West Point
1971 - 1972 Horace Mann Petersburg
1972 - 1973 C. Garnett Haynes East Henrico
1973 - 1974 A. James Kauffman Chesterfield
1974 - 1975 Robert C. Brydon West Richmond
1975 - 1976 Joseph C. Hillier Chester
1976 - 1977 G. Richard Wainwright Richmond
1977 - 1978 Tate T. Brady West Richmond
1978 - 1979 Charles P. Wilson Richmond
1979 - 1980 E. Granville Wade Jr Mechanicsville
1980 - 1981 William P. Spencer Richmond
1981 - 1982 B. Burton Chapman Ashland
1982 - 1983 Harry R. Whitt West Point
1983 - 1984 Kenneth G. Smith West Henrico
1984 - 1985 Norman G. Preston Jr West Richmond
1985 - 1986 Douglas D. Jinks Tuckahoe
1986 - 1987 James R. Copeland West Henrico
1987 - 1988 Bernard C. Swann Richmond
1988 - 1989 Billy L. Stump West Richmond
1989 - 1990 Robert G. Williams James River
1990 - 1991 J. B. Jackson Jr Richmond
1991 - 1992 Marion S. Allen II West Richmond
1992 - 1993 Jack G. Stevens West Henrico
1993 - 1994 Charles P. Adams Chesterfield
1994 - 1995 Ernest W. Payne Northern Neck
1995 - 1996 William Mark Kates Richmond
1996 - 1997 Otto Long Mechanicsville
1997 - 1998 Raymond L. Doggett Jr Richmond
1998 - 1999 Roy A. Sheet Jr North Richmond
1999 - 2000 Joseph Stankus North Central Richmond
2000 - 2001 Mary Murphy Richmond
2001 - 2002 Clarence Jung Tuckahoe
2002 - 2003 Joseph Stankus North Central Richmond
2003 - 2004 Charles Carneal Northern Neck
2004 - 2005 George Ginn Richmond
2005 - 2006 Julie Bohannon West Point
2006 - 2007 Joseph Stankus N. Central Richmond
2007 - 2008 Judith Murray Middlesex
2008 - 2009 Thomas D. Wagstaff N. Central Richmond
2009 - 2010 Thomas D. Wagstaff N. Central Richmond
2010 - 2011 John Morris Richmond
2011 - 2012 John Morris Richmond
2012 - 2013 Merle E. Robertson Tuckahoe