Captial District Kiwanis History

Clubs, Old-DIVISIONS-New, Regions, Links, Leadership, People

DIVISION 1 District Officers
Organized 1923
Potomac Region

Governors District Secretary-Treasurer
1923 Edwin W. Lintner Wilmington
1924 Claude H. Woodwood Washington
1925 J. Randall Caton Alexandria
1926 Merle E. Towner Baltimore
1929 Harry G. Kimball Washington
1933 Edwin F. Hill Washington
1938 Irving Diener Alexandria
1953 Herbert F. Weldin Wilmington
1982-83 Paul F. Beatley Capitol Hill
1988-89 Preston A. Davis Capitol Hill
2003-04 Linwood N. Watson Shepherd Park
1920 - 21 Secretary Harry G. Kimball Washington
1920 Treasurer John J. Boobar Washington
1921 Treasurer John M. Demling Baltimore
1922 Secretary Treasurer Harry G. Kimball Washington
District Trustee District Chairs
  1917 - 1929 Historian Harry G. Kimball Washington
Jacquelyn A. Lowe Shepherd Park

Lt. Governors

1923 Walter Baker Hagerstown
1924 Merle E. Towner Baltimore
1925 Merle E. Towner Baltimore
1926 Dr. Charles E. Conley Frederick
1927 Harry G. Kimball Washington
1928 William A. Staving Wilmington
1929 Findlay C. Hendrickson Cumberland
1930 Edwin H. Hill Washington
1931 Robert A. Hucherson Manassas
1932 Jess C. Oakes Winchester
1933 Park W. T. Loy Hagerstown
1934 Irving Diener Alexander
1935 Charles W. Pimper Washington
1936 Edgar C. Jones Hagerstown
1937 Arthur C. Keefer Prince Georges Co
1938 Andrew Bell Winchester
1939 Lyman M. Kelley Arlington
1940 Arthur C. Stickley Arlington
1941 Harold W. Smith Cumberland
1942 Leslie N. Coblentz Frederick
1943 John S. White Prince Georges Co
1944 Martin T. Weigand Washington
1945 Charles J. Beck Fredericksburg
1946 W. Rodes Lewis Arlington
1947 O. J. Hale Cumberland
1948 Edgar Parrish Manassas
1949 Wilson H. Wallace Bethesda
1950 John M. Whitmore
1951 Peirce J. Wolfe Prince Georges Co
1952 W. Hebert Gill Washington
1953 Peter N. Lombard Silver Spring
1954 Leon Chatelain Jr Washington
1955 Carl R. Eby Wheaton
1956 C. Vernon Hill Washington
1957 C. Cliff Rickard Eastern Branch
1958 George W. Langhenry P. Georges Co
1959 Lloyd M. Dangerfield Bethesda
1960 Clarence E. Browning Silver Spring
1961 Dr. Morton O. Alper Georgetown
1962 John D Holland Eastern Branch
1963 Walter J. Snellings Oxon Hill
1964 Rollan G. Lamensdor NW Washington
1965 John B. Altman Takoma-Langley Park
1966 Andrew O. Mothershead P. Georges Co
1967 Scott R. Brewer Jr Bethesda
1968 Emil Rasa Wheaton
1969 Neil A. Crichton Rock Creek-Kensington

1969 - 1970 Paul F. Beatley Capitol Hill
1970 - 1971 William E. Coyle Silver Spring
1971 - 1972 Carl D. Longley Georgetown
1972 - 1973 Jack G. Stevens Montgomery Mall
1973 - 1974 John R. Law NW Washington
1974 - 1975 Wayne P. Shoemaker Bethesda
1975 - 1976 Percival J. Ableman NE Washington
1976 - 1977 Joseph E. Goslin S. P. Georges Co
1977 - 1978 Fred I. McKee Bowie
1978 - 1979 Preston A. Davis Capitol Hill
1979 - 1980 Ronald G. Maurice Oxon Hill
1980 - 1981 John V. Rocks Georgetown
1981 - 1982 Woodrow Wilson Miller Oxon Hill
1982 - 1983 Albert Phillips Prince Georges Co
1983 - 1984 Robert A. Heirer Waldorf
1984 - 1985 C. David Alter Capitol Hill
1985 - 1986 Robert E. Turner Bowie
1986 - 1987 Haskell Shackelford Eastern Branch
1987 - 1988 Alekso Poptaich Georgetown
1988 - 1989 Robert E. Cyrus Langley Park
1989 - 1990 Robert J. Hughes Capitol Hill
1990 - 1991 Warren W. Matzen P. Georges Co.
1991 - 1992 Linwood N. Watson Shepherd Park
1992 - 1993 Irven E. Washington Capitol Hill
1993 - 1994 Bernice J. Oden Far East Washington
1994 - 1995 Shirley O. Brown Capitol Hill
1995 - 1996 Dora E. Carrington NE Washington
1996 - 1997 Jacquelyn A. Lowe Shepherd Park
1997 - 1998 Harold L. Jewel NW Washington
1998 - 1999 Ruth Ann Overbeck Capitol Hill
1999 - 2000 Joe Richard McCray Eastern Branch
2000 - 2001 Donna Dean Mitchellville
2001 - 2002 Wayne B. Quick Mitchellville
2002 - 2003 John Vaughan Shepherd Park
2003 - 2004 Marie Quick Mitchellville
2004 - 2005 Kenneth Tracey Capitol Hill
2005 - 2006 Doris Montgomery G. Landover
2006 - 2007 Barbara Tate Shepherd Park
2007 - 2008 Joseph Bowser Shepherd Park
2008 - 2009 Elana T. Gardner Eastern Branch
2009 - 2010 Rose McClyde Mitchellville
2010 - 2011 Marie Quick Mitchellville
2011 - 2012 Freeman Wise Capitol Hill
2012 - 2013 Linda Peters Mitchellville